Az EFOP-3.9.2-16-2017-00050 – Humán kapacitások fejlesztése térségi szemléletben – kedvezményezett térségek, Humán kapacitások fejlesztése a Mura Nemzeti Program nyugati térségében elnevezésű projektben kedvezményezett önkormányzatok és önkormányzati társulások a térség tehetséges, hátrányos helyzetű fiataljai számára, a fent megnevezett projekt támogatásával ösztöndíjat hoztak létre.
A Tehetség Ösztöndíjprogram létrehozói:
- Bázakerettye Község Önkormányzata
- Letenye Város Önkormányzata
- Pusztaszentlászló Község Önkormányzata
- Szécsisziget Község Önkormányzata
- Tófej Község Önkormányzata
- Tormafölde Község Önkormányzata
- Tornyiszentmiklós Község Önkormányzata
- Tótszerdahely Község Önkormányzata
- Dél-Zala Murahíd Letenye Térségi Társulás
- Muramenti Nemzetiségi Területfejlesztési Tárulás
A Tehetség Ösztöndíjprogram célja:
A projekt által érintett 34 településen élő általános iskolai tanulók tanulmányi előmenetelének segítése a hátrányos helyzet csökkentésével, a szülői terhek mérséklése, és annak ösztönzése, hogy az ösztöndíjban részesülő fiatalok iskoláik elvégzése után szülőföldjükön telepedjenek le.
A Tehetség Ösztöndíjprogram forrása:
Az EFOP-3.9.2-16-2017-00050 – Humán kapacitások fejlesztése térségi szemléletben – kedvezményezett térségek, Humán kapacitások fejlesztése a Mura Nemzeti Program nyugati térségében elnevezésű projektben erre a célra tervezett és a Támogatási Szerződésben rögzített 12 800 000 forint, amelyet a Magyar Állam és az Európai Unió 100%-os mértékben társfinanszíroz.
A Tehetség Ösztöndíjprogram időtartama és összege:
Az EFOP-3.9.2-16-2017-00050 azonosítószámú projekt a 2018/2019-es, a 2019/2020-as, a 2020/2021-es és a 2021/22-es tanévre biztosít ösztöndíjat, 4x10, azaz összesen 40 hónapon keresztül, a tanév kezdetétől (szeptember 1-től), a tanév végéig (június 30-ig) terjedő 10 hónapra vonatkozóan. Évente 40 tanuló támogatható. Az ösztöndíj összege: havi 8 000 forint/tanuló.
A Tehetség Ösztöndíjprogram adminisztrációja:
A Tehetség Ösztöndíjprogram finanszírozását a projektpartnerek megbízása alapján Letenye Város Önkormányzata végzi. A Tehetség Ösztöndíjprogram adminisztratív teendőinek ellátásáért az EFOP-3.9.2-16-2017-00050 – Humán kapacitások fejlesztése térségi szemléletben – kedvezményezett térségek, Humán kapacitások fejlesztése a Mura Nemzeti Program nyugati térségében elnevezésű projekt szakmai vezetője és projektmenedzsere felel.
Pályázati jogosultság, a pályázatok benyújtása:
A Tehetség Ösztöndíjprogram által nyújtott ösztöndíjra az az általános iskolai 4; 5; 6; 7. évfolyamos tanuló pályázhat, aki a projekt által lefedett területén él, és bejelentett lakcímmel rendelkezik az érintett 34 település valamelyikén.
A pályázaton való részvételnek nem feltétele, hogy a tanuló a projektbe bevont általános iskolába járjon.
A pályázat formai követelményei:
A tanulók pályázati űrlap kitöltésével és egy bemutatkozó levél beadásával pályázhatnak az ösztöndíjra. Pályázni egy tanévre (10 hónapra) szólóan lehet. Egy tanuló több (kettő, három, négy) tanévben is pályázhat.
A pályázatok kiírásának határideje:
2018. május 10; 2019. május 10; 2020. május 10; 2021. május 10.
A pályázatok beadási határideje:
2018. június 15; 2019. június 15; 2020. június 15; 2021. június 15.
A pályázatok benyújtásának helyszínei:
A pályázatokat a projektben érintett általános iskolákban és önkormányzati hivatalokban lehet leadni. A projekt munkatársai az iskolákból, hivatalokból a beadási határidőt követően személyesen gyűjtik be a pályázatokat.
Az ösztöndíjszerződés megkötése és az ösztöndíj folyósítása:
A Tehetség Ösztöndíjprogram létrehozói nevében Letenye Város Önkormányzata (képviseli Farkas Szilárd polgármester) köt ösztöndíjszerződést a pályázatot elnyert tanulókkal.
A szerződést a tanulók, mint ösztöndíjasok a saját nevükben írják alá, de a kiskorú, cselekvőképtelen kiskorú tanulók esetében a szerződés érvényességéhez elengedhetetlenül szükséges a törvényes képviselő aláírása.
Az elnyert ösztöndíjat (melynek havi összege 8 000 forint x 10 hónap = 80 000 forint /tanév) a pályázat kiírója két egyenlő részletben folyósítja: 40 000 Ft-ot az esedékes tanév szeptember 15-ig, 40 000 Ft az adott tanév február 15-ig a tanuló által megjelölt bankszámlára, illetve postai címre.
A projektterület települései
Tófej, Pusztaszentlászló, Pusztamagyaród, Szentliszló, Bucsuta, Oltárc, Várfölde, Bánok-szentgyörgy, Borsfa, Valkonya, Petrivente, Fityeház, Murakeresztúr, Molnári, Semjénháza, Tótszerdahely, Tótszentmárton, Becsehely, Letenye, Zajk, Kistolmács, Murarátka, Csörnye-föld, Muraszemenye, Kerkaszentkirály, Tornyiszentmiklós, Szécsisziget, Tormafölde, Szent-margitfalva, Kiscsehi, Maróc, Lispeszentadorján, Lasztonya, Bázakerettye.
A projekttel érintett iskolák
Pusztamagyaródi Kenyeres Elemér Általános Iskola Arany János Tagiskolája Bánokszent-györgy, Becsehelyi Általános Iskola, Becsehelyi Általános Iskola Bázakerettyei Tagintéz-ménye, Muraszemenyei Általános Iskola, Letenyei Andrássy Gyula Általános Iskola, Puszta-magyaródi Kenyeres Elemér Általános Iskola, Borsfai Fekete István Általános Iskola, Zrínyi Miklós Általános Iskola Murakeresztúr, Tótszerdahelyi Zrínyi Katarina Horvát Általános Iskola, Tófeji Kincskereső Általános Iskola
2018/19-es adatok
38 gyermek nyújtotta be a pályázatát, mindegyikük pályázata megfelelt a kiírásnak, így mindegyikük elnyerte a támogatást.
- A tófeji iskolából 5 tanuló,
- a muraszemenyei iskolából 3 tanuló,
- a letenyei iskolából 5 tanuló,
- a lovászi iskolából 1 tanuló,
- a murakeresztúri iskolából 4 tanuló,
- a bánokszentgyörgyi tagiskolából 1 tanuló,
- a borsfai iskolából 8 tanuló,
- a tótszerdahelyi iskolából 3 tanuló,
- a bázakerettyei tagiskolából 4 tanuló,
- a pusztamagyaródi iskolából 2 tanuló,
- a nagykanizsai Piarista iskolából 1 tanuló,
- a lenti speciális iskolából 1 tanuló kapott ösztöndíjat.
A gyerekek 15 projekt által érintett településen élnek.